کره‌جنوبی الگویی برای کیف لپ تاپسازی ایران! – ۲


در حالتی که نگاهی به تاریخچه شکل گیری هیوندایی کیف لپ تاپ بیندازیم , متوجه می‌شویم این مجموعه با حمایت بدون واسطه دولت وقت در سال لینک مطلب مورد نظر , تاسیس و در همان بدو مقدمه به عمل , سراغ فورد آمریکا رفت و برای انتقال محصول خارجی به درون کره و فعال سازی خطوط ایجاد خویش , با این موسسه وارد گفتمان شد . در همین گیر و دار بود که دولت کره حمایت از کیف لپ تاپسازان داخلی را مشروط به عقد قرارداد جوئینت‌ونچر میان آنان و کیف لپ تاپسازان دارای اعتبار عالم کرد و از همین رو هیوندایی و فورد در سطحی جدید وارد مذاکره با یکدیگر شده و در نتیجه یک توافق‌نامه موقت سرمایه‌گذاری مشترك را به امضا رساندند .

اگر‌چه این دو شرکت حدود دو سال با یکدیگر زمان گذراندند , البته در غایت بدین نتیجه رسیدند که اهداف راهبردی شان با یکدیگر در ناهمخوانی است , تضادی که در برگیرنده تمام حوزه کسب‌وکار , اندازه صادرات و همینطور رئیس شرکت مشترک بود . در نهایت ائتلاف این دو کیف لپ تاپساز ازبین رفت و بعداز آن بود که هیوندایی او‌لین قدم‌ها را در مسیر تبدیل شدن به یک کیف لپ تاپساز سطح نخستین عالم برداشت . این موسسه که به نوعی تجربه‌ای ناکام را در همیاری با کیف لپ تاپسازان فرنگی به تصویب رسانده بود , این بار برای انتقال فناوری و توسعه تولیدها داخلی به شرکت‌های پباده سازی , مهندسی و تامین‌کنندگان فرنگی روی آورده و کارایی کرد نیاز خویش را به جای کیف لپ تاپسازان جهانی , از آن‌ها تامین کند .

بر این اصول , هیوندایی کیف لپ تاپز با طی کردن مسیری ۲۵ ساله که از «واگذاری پروژه‌های پباده سازی محصول به شرکت‌های پباده سازی مهندسی خارجی» آغاز شد و با «طراحی , توسعه و گسترش و ایجاد کیف لپ تاپی تماما داخلی» به پایان رسید , به یک کیف لپ تاپساز حقیقی در مرحله عالم تبدیل شد . طبق آنچه در تحقیق دانشجویی موردنظر عنوان شده , کار هیوندایی برای انتقال فناوری را می‌توان در سه عصر متعدد مورد بررسی قرار داد ; عصر نخستین که از سال ۱۹۷۳ آغاز و تا نیمه‌های ده سال آن گاه میلادی ادامه مییابد ; عصر دوم که از نیمه‌های ده سال ۱۹۸۱ مقدمه و تا اوایل دهه ۱۹۹۱ طول میکشد و عاقبت ده سال سوم که هفت سال دوره می برد و درین بازه زمانی , کیف لپ تاپساز کره‌ای به علم بدون نقص طراحی , بسط و ایجاد محصول دست پیدا می نماید .

به عبارت بهتر , در دوره‌ای که به زمان انتقال , اکتساب و توسعه و گسترش فناوری معروف است , هیوندایی با یک برنامه‌ریزی بلندمدت و به واسطه تعدادی طرز گوناگون , در مسیر اکتساب علم فنی روز کیف لپ تاپسازی دنیا قرار گرفت . بر این پایه , «همکاری با شرکت‌های مهندسی در قضیه پباده سازی و امتحان کیف لپ تاپ» , «مشارکت با شرکت‌های مالک فناوری‌های ایجاد و همچنین تامین‌کنندگان طراز اول جهان» , «آموزش مهندسان کمپانی با اعزام آن‌ها به بیرون از کشور» , «سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی مراکز تحقیق و توسعه و گسترش داخلی و خارجی» , «بهره‌مندی از مدیران خارجی در سمت‌های ارشد مدیریتی شرکت» و همچنین «همکاری با کیف لپ تاپسازهای تبارک جهانی به‌منظور کامل شدن حلقه‌های مفقوده حاصل از همیاری با تامین‌کنندگان» , ازجمله اقدامات با اهمیت هیوندایی در سمت دستیابی به علم فنی و دانش طراحی محصول به‌شمار می روند .

نگاهی بدین اقدامات نشان میدهد این کیف لپ تاپساز کره‌ای سعی کرده پایه‌های خویش را در صنعت کیف لپ تاپ , به صدق سازه نهد و از همان نخست سراغ زیرساخت‌های لازم برای «کیف لپ تاپساز شدن» برود . یکی‌از مهم‌ترین این اقدامات البته نزدیک شدن به شرکت‌های طراحی و مهندسی و تامین‌کننده فرنگی بود که به نوعی از هوش بالا و آینده نگری صحیح مدیران وقت هیوندایی سرچشمه می‌گیرد . این مدیران در به عبارتی ابتدای فعالیت به خوبی فهمیدند که روش دستیابی به تولید ها و برندهای داخلی , خیر شرکت کردن با کیف لپ تاپسازان , بلکه همکاری نزدیک و عمیق با شرکت‌های طراحی و مهندسی دارای اعتبار دنیا است . از همین رو هیوندایی سراغ شرکت‌های گوناگون از کشورهایی نظیر ایتالیا , ژاپن و انگلستان رفت تا به واسطه آنها , قدرت پباده سازی پیدا کرده و محصولات متعلق به خویش را ایجاد کند . این شرکت‌ها به هیوندایی کمک کردند تا رفته‌رفته به علم طراحی بدنه و کیف لپ تاپ و در نهایت یک محصول کامل دست پیدا کرده و گامی بلندمرتبه در راه کیف لپ تاپساز شدن بردارد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *